Utorak, 24 rujna, 2024

Maćuhice su vrlo otporne, ali imaju određene zahtjeve – evo kako ih uzgojiti?

Podijeli

Kakvu zemlju vole, s kojim cvijećem ih kombinirati, odakle ime maćuhica, kako se koristi u narodnoj medicini – evo zanimljivosti o atraktivnim ukrasima vrta

Bijele, žute, ljubičaste, crvene, ružičaste – valjda nema boje i kombinacije koje ne krasi maćuhice – atraktivan cvijet koji je ukras mnogih vrtova i balkona. Križanjem divljih (Viola tricolor) koje možemo naći u poljima, nastale su vrtne (Viola x wittrockiana).

Jesen je pravo vrijeme za njihovu sadnju jer će biljke imati dovoljno vremena da razviju korijen prije zime, a potom će cvjetati u rano proljeće.

Voli polusjenu

Idealan položaj za sadnju je mjesto gdje ima dovoljno sunca u prijepodnevnim satima, a u popodnevnim je sjena. Iako, dovoljno je nekoliko sati direktnog sunca dnevno.

Najbolje uspijevaju u plodnom, dobro dreniranom tlu. Ako je ono teško ili ilovasto, dodajte pijesak ili kompost kako bi poboljšali drenažu.

Prilikom sadnje, razmak između biljaka treba biti otprilike 15 do 20 cm, što im omogućuje dovoljno prostora za rast i razvoj.

One vole vlažno tlo, ali ga nemojte previše zalijevati. U prvim danima nakon sadnje, ako je vrijeme suho i toplo, zalijevajte ih svakih nekoliko dana. Kako su dani i noći sve hladniji, razmak može biti sve duži.

Redovita gnojidba tekućim gnojivom koje je namijenjeno cvjetajućim biljkama, ili kompostom pomoći će im u razvoju. Tijekom vegetacije, možete dodati gnojivo svaka 2-3 tjedna.

Redovito uklanjajte ocvale cvjetove kako bi biljka nastavila cvjetati tijekom cijele sezone. Na jesen ih možete malčirati kako bi im osigurali zaštitu od hladnoće.

Kombinacija s drugim cvijećem

Želite li ih kombinirati s drugim cvijećem, razmislite o jaglacima koji cvjetaju rano u proljeće i vole hladnije uvjete poput maćuhica. Kombinacija će dati živopisnu i šarenu gredicu.

Zimzelen je niskog rasta i pruža trajni pokrivač koji će sačuvati vlagu i istaknuti šarenilo maćuhica.

Lukovice tulipana i narcisa također se mogu saditi u jesen, a cvjetat će u proljeće zajedno s maćuhicama.

Znate li…

Zbog svojih boja i nježnosti, simboliziraju misli, sjećanja i ljubav, a njihovo ime na francuskom (pensée) doslovno znači “misaona”. Stoga se često povezuju s nostalgijom i ljubavlju.

No, u slavenskim jezicima povezana je s riječi maćeha i simbolizira odnose u obitelji.

Iznimno su izdržljive, mogu podnijeti čak i mraz te cvjetati gotovo tijekom cijele godine, od kasne jeseni pa sve do ranog ljeta, posebno u područjima s blagom zimom.

Njezini cvjetovi nisu samo dekorativni već i jestivi. Latice se često koriste za ukrašavanje salata, kolača i koktela, a okus podsjeća na mentu.

narodnoj medicini se koriste za liječenje različitih zdravstvenih problema, uglavnom zahvaljujući bogatstvu flavonoida, salicilne kiseline i saponina.

Ima protuupalno djelovanje pa se koristi kod ekcema, akni i drugih kožnih problema. Diuretik je i pomaže u povećanju izlučivanja mokraće. Tradicionalno se koristi za pročišćavanje krvi i izbacivanje toksina iz tijela. Ponekad koristi u čajevima za ublažavanje kašlja i simptoma prehlade.

Izvor: agroklub, Maja Celing Celić

Pročitaj više

Lokalne vijesti