Petak, 28 lipnja, 2024

Kako protiv muha? Evo nekoliko brzih rješenja

Podijeli

Uz komarce, muhe su vjerojatno najčešći kukci u čovjekovom okruženju. Kod nas je prisutno više vrsta muha, a među najčešćim su kućna muha, muha zujara, mesara, pecovka i stajska muha. Iako kućna muha spada u muhe koje ne bodu i ne sišu krv, ona zbog svog načina života i hranjenja može mehanički prenijeti niz zaraznih bolesti, pa stoga nije poželjna u čovjekovoj okolini.

Na kućnu muhu otpada oko 80 % od svih muha prisutnih u čovjekovu okruženju. Stoga, tamo gdje postoji problem muha one se moraju sustavno suzbijati, a to se posebno odnosi na seoska područja gdje je njihova brojnost daleko veća nego u gradu.

Kućna muha je prenositelj mnogih patogenih mikroorganizama

Najveće štete povezane s običnom kućnom muhom su dosađivanje i indirektne štete koje mogu biti prouzročene prijenosom patogenih organizama (virusa, gljivica, bakterija, protozoa i nematoda). Tijelo muha je dlakavo i na njemu se lako „ulovi“ i zadržava nečistoća te mikroorganizmi iz materijala po kojima se muhe kreću i hrane.

Uznemiravaju životinje (kod krava u laktaciji mogu uzrokovati pad produkcije mlijeka do 30%), one prenose mnoge zarazne bolesti. Stoga njihovo suzbijanje mora obuhvatiti niz mjera, a vrlo bitna je čistoća staje, farme i same okolice.

Zbog iznimne mobilnosti muhe na hranu i namirnice, lako mogu prenijeti razne patogene mikroorganizme – najčešće uzročnike crijevnih zaraznih bolesti.

Primjera radi, prosječan broj pronađenih bakterija na tijelu muhe je 4 milijuna, a iz crijevnog trakta izolirano je 50 vrsta za čovjeka patogenih bakterija, 10 vrsta crijevnih protozoa i 10 vrsta parazitskih crva te nekoliko vrsta virusa.

Uloga muha u prijenosu crijevnih zaraznih bolesti najviše ovisi o pravilnoj higijenskoj dispoziciji smeća i otpadaka, jer se pravilnom dispozicijom smanjuje mogućnost razvoja muha, ujedno i prijenos bolesti.  Muhe pokupe patogene organizme u smeću, kanalizaciji i drugim izvorima nečistoća i onda ih prenose u ustima te ih preko ispljuvka, izmeta i zaraženih vanjskih dijelova tijela prenose na ljudsku i životinjsku hranu.

Najveći problem je migracija muhe s ljudskog i životinjskog izmeta na hranu koja se jede sirova. U slučajevima nedostatka kanalizacije, posebno u slučajevima otvorenih septičkih jama, može doći do razvoja ozbiljnih zaraznih bolesti, naročito ako su u blizini bolnice, tržnice i klaonice.

Suzbijanje muha ekološkim pripravcima

Za tzv. kućnu upotrebu, jedno od najefikasnijih i ekološki najboljih proizvoda jesuStoper muholovac trake, napravljene od prirodnih materijala, bez mirisa i bilo kakve kemijske tvari. Može ih se vrlo jednostavno postaviti u bilo kojoj prostoriji u kući, ali se mogu koristiti i na otvorenom.

Za primjenu u zatvorenim prostorima (prozori) vrlo učinkovitim su se pokazale  motel lovke za muhe.

Lovke za muhe

Još jedno odlično ekološko sredstvo za suzbijanje muha, ali za primjenu samo na otvorenom, jeste posebna lovka za muhe koja sadrži hranidbeni mamac (atraktant) koji privlači muhe. Primjena je jednostavna: otvorite poklopac lovke te hranidbeni mamac koji dobijete u pakiranju stavite u lovku, zatim je na pola dopunite vodom i objesite na mjesto gdje ima najviše muha.

Kemijsko suzbijanje muha

Što se tiče kemijskog suzbijanja muha bitno je istaknuti da se na tržištu nalazi jedan novi pripravak pod nazivom Bye Fly. Riječ je o potpuno novom kemijskom pripravku koji je prije svega namijenjen za upotrebu u kućanstvima te u javnoj i komunalnoj higijeni. Pripravak se nalazi na tržištu kao koncentrat koji se razrjeđuje sa vodom a potom prska, te kao gotov proizvod koji je već spreman za upotrebu.

Na tržištu se nalazi i pripravak za suzbijanje muha i drugih kukaca pod nazivom Neopitroid alfa. Riječ je o jednom od najboljih kemijskih pripravaka za suzbijanje muha. Pripravak se obavezno prije upotrebe razrjeđuje u vodi. Ispoljava brzo početno i dugotrajno rezidualno djelovanje. Djelotvoran je ne samo u suzbijanju muha, nego i u suzbijanju komaraca, žohara, mrava i ostalih nametnika. Stabilniji je prema negativnom utjecaju povišene temperature nego ostali piretroidi. Perzistentan je na grubim i poroznim površinama. Bezmirisan za vrijeme i poslije prskanja. Ne ostavlja tragove, ne boji niti korodira. Neznatno opasan za čovjeka, a u okolišu ne zaostaje jer je biorazgradiv.

Ono što je bitno zapamtiti prilikom kemijskog suzbijanja muha ali i drugih kukaca jeste pažljivo čitanje deklaracije na proizvodu, tj. uputa za upotrebu jer samo pravilnom primjenom proizvoda se može postići njegova potpuna i najbolja efikasnost.

Puno više informacija o suzbijanju muha primjenom ekoloških ili pak kemijskih pripravaka doznajte od naše Agro podrške na broj telefona 063 700 700.

Pročitaj više

Lokalne vijesti